Faroor-(21)
زوایه دید

در پستهای قبلی عرض شد که برای اینکه یک فرد به عنوان عکاس شناخته بشه تنها راه ورود فرد به عرصه هنر عکاسی است و آنچه تصویر را ارزش میبخشد عبارت است از دید هنری. همچنین عرض کردم آنچه که باعث پیدایش دید هنری در افراد میشه همون خوب دیدنه و اینکه از کنار هر […]

منبع: hamedfatemi.ir
نویسنده: حامد فاطمی

در پستهای قبلی عرض شد که برای اینکه یک فرد به عنوان عکاس شناخته بشه تنها راه ورود فرد به عرصه هنر عکاسی است و آنچه تصویر را ارزش میبخشد عبارت است از دید هنری.
همچنین عرض کردم آنچه که باعث پیدایش دید هنری در افراد میشه همون خوب دیدنه و اینکه از کنار هر چیزی به سادگی نگذریم و هر سوژه ای رو برای عکاسی جدی بگیریم در این پست میخوایم ببینیم چطور میشه به این تکنیک دست پیدا کرد:

اولین قدم همان چیزی است که در پست قبل عرض شد یعنی از کنار هیچ چیز به سادگی نگذرید. مثلا در اتاق خودتون بنشینید یکبار از اول به اتاقتون نگاه کنید انگار بار اولی است که وارد اتاق شده اید. این به شما قدرت میده اشیاء کوچک و بزرگ را مهم ببینید. سعی کنید به جزئیات و کلیات توجه کنید. و همه چیز رو وارسی کنید اینطوری میشه ساده گذشتن از سوژه ها رو فراموش کرد.
گام دوم اینه که برای هنری شدن دیدتون، زاویه ی دید مناسب انتخاب کنید. برای اینکار دورتادور سوژه بگردید و سعی کنید اون رو از جهات مختلف(۶ جهت اصلی و جهات فرعی) مورد بررسی قرار بدید. یادتون باشه که وظیفه عکاس ثبت تصویر یک شیء بصورتی است که مردم اون رو اونطوری ندیدن. ما در عکاسی هنری بر خلاف غالب عکاسیهای خبری نمیخوایم واقعیت رو لخت و همونطور که هست به تصویر بکشیم بلکه واقعیتها رو در لفافه هنر میپیچیم و بعد به جامعه تزریق میکنیم. سعی کنید طوری و از جهتی شیء را ببینید که در عین زیبایی برای بیننده تکراری نباشد.
تصویر زیر مربوط به انتهای یک موج است که به ساحل شنی رسیده و به خلیج همیشه فارس بازمیگردد. تمام زیبایی این تصویر ساده برمیگردد به محل قرار گرفتن دوربین که همان ارتفاع کم آن است تا بتواند این موج را از زاویه ای ببیند که در حالت عادی، کسی به این صورت آنرا نمیبیند.

خلیج فارس- فروردین ۱۳۹۰
Camera:                   Canon 50d
F-stop:                                   f/8
Exposure time:       ۱/۵۰۰ sec
ISO speed:                  ISO-400
Focal length:              ۱۳۵ mm