IMG_3490
نگاه

در پست قبلی عرض کردم که برای ثبت یک عکس خوب یا بهتر بگم عکس هنری باید یاد گرفت و تمرین کرد که از هر چیز به سادگی نگذشت. این یکی از راهکارهایی بود که هر عکاس برای یافتن سوژه‌های مناسب، اتفاقات جذاب، یا حتی ثبت تصاویر مستند به آن نیاز دارد. هر آنچه که […]

منبع: hamedfatemi.ir
نویسنده: حامد فاطمی

در پست قبلی عرض کردم که برای ثبت یک عکس خوب یا بهتر بگم عکس هنری باید یاد گرفت و تمرین کرد که از هر چیز به سادگی نگذشت.
این یکی از راهکارهایی بود که هر عکاس برای یافتن سوژه‌های مناسب، اتفاقات جذاب، یا حتی ثبت تصاویر مستند به آن نیاز دارد. هر آنچه که اطراف شماست، قطعا سوژه‌ای فوق‌العاده برای عکاسی است، البته اگر شما آن را به حساب بیاورید. آن حشره‌ای که با صدایش تمرکز عکاسی شما را برهم زده، بارها و بارها خودش بهترین سوژه‌ی عکاسان ماکرو برای خلق تصاویری بسیار زیبا بوده است و حالا شما او را مزاحم خود می‌بینید. فقط کافی است به تمام اشیاء دور و اطرافتان مثلا به چشم یک شاهزاده بنگرید که بر روی تخت ولیعهدیش نشسته و پادشاه داستان از شما خواسته تا بهترین عکس را از او بگیرید؛ توصیه می‌کنم تمام تلاشتان را بکنید و گرنه جانتان را از دست خواهید داد.
دومین قدم در مسیر عکاسی -واضحتر بگویم عکاس شدن- این است که عکاس بیاموزد که چگونه می‌شود از کنار سوژه‌ها به سادگی نگذشت و اصلا این موضوع چگونه حاصل می‌شود. در ابتدا خیلی سخت به نظر می‌رسد که هنرآموز عکاسی فرا بگیرد که چگونه از هر سوژه‌ای بتواند یک عکس هنری بسازد و اثر هنری خلق کند.

اما این مهارت با تمرین مستمر برای شما ایجاد خواهد شد، دلواپس نباشید، فقط باید دو کلمه را به خاطر بسپارید و خوب آن را پیاده‌سازی کنید و آن دو کلمه چیزی نیست جر:

خوب دیدن

عکاس اول باید بتواند به سوژه‌های اطرافش خوب و دقیق نگاه کند و فقط با این مهارت است که عکاسی آغاز می‌شود. فکر کنید شخص نابینایی از سوژه‌ای عکس بگیرد، چه عکسی خواهد گرفت؟ خروجی چه خواهد بود؟

حال هر چه این بینایی دقیق‌تر باشد عکسی هم که گرفته می‌شود شرایط بهتری خواهد داشت.