kashan (4)
عکاسی در نور کم

برای بسیاری از مردم، نور کم یعنی عکاسی سخت یا عدم عکاسی. اما عکاسان حرفه‌ای از همین نور کم به عنوان یک فرصت برای خلق عکس‌های هنری استفاده می‌کنند.

منبع: hamedfatemi.ir
نویسنده: حامد فاطمی

برای بسیاری از مردم، نور کم یعنی عکاسی سخت یا عدم عکاسی. اما عکاسان حرفه‌ای از همین نور کم به عنوان یک فرصت برای خلق عکس‌های هنری استفاده می‌کنند. به همین منظور رعایت چند نکته ساده پیشنهاد می‌شود:

۱- از سه پایه استفاده کنید.

در نور کم برای جلوگیری از تار شدن عکس دوربین را روی سه‌پایه بگذارید. اگر سه پایه ندارید، دوربین را به محکمی در دست بگیرید و برای جلوگیری از لرزش، دوربین را روی درب موتور ماشین بگذارید یا از پهلو به تنه‌ی یک درخت بچسبانید و خلاصه آن را با یک جسم ثابتی مهار کنید.

۲- از سوژه ثابت عکس بگیرید.

در نور کم سوژه‌های متحرک تار می‌شوند، پس در انتخاب سوژه، سوژه‌ای را برگزینید که ساکن و ثابت باشد. اگر سوژه‌ی مورد انتخاب شما حتی کمی تحرک دارد باید صبر کنید تا در حد امکان ثابت شود و سپس از آن عکس بگیرید.

۳- از فلاش استفاده نکنید.

در این مواقع چون معمولا برد فلاش برتچای عکاسی کافی نیست و همچنین برای حفظ جزئیات محیط در تصویر فلاش دوربین را خاموش کنید.

۴- لنز را زوم نکنید.

اگر دیافراگم لنز شما متغیر است از کمترین فاصله کانونی استفاده کنید. به همین جهت لنز را در کمترین وضعیت زوم قرار دهید.

۵- از دیافراگم باز استفاده کنید.

اگر میخواهید بیشترین نور را از محیژ جذب کنید، دیافراگم دوربینتان را در بازترین حالت ممکن تنظیم کنید. برای این‌کار لازم است عدد دیافراگم را بر کمترین اندازه تنظیم کنید.

۶- از حساسیت سنسور بالاتری استفاده کنید.

شما به سادگی می‌توانید با استفاده از حساسیت سنسور نور بیشتری را از محیط جذب کنید. البته این موضوع باعث بالا رفتن نویز در تصویر و در نتیجه افت کیفیت خواهد گردید. اما نکته این است که نویز حاصله تا حدی قابل اصلاح است و همچنین در چاپ مقدار کم آن غیر قابل رویت خواهد بود.

در نتیجه دوربینتان را بشناسید و در چنین مواقعی حساسیت سنسور را تا حد امکان بالا ببرید. برای اینکار عدد ISO را در اندازه بزرگتر تنظیم کنید.

۷- لرزش فشردن کلید شاتر را از بین ببرید.

معمولا فشردن کلید شاتر – هر اندازه هم که آرام صورت پذیرد – با لرزش همرا خواهد بود.

به همین جهت برای عکاسی در شب از ریموت استفاده کنید یا نهایتا از عکاسی خودکار دوربین(تایمر) استفاده کنید. برای اینکار تایمر دوربین را ۲ ثانیه تنظیم کنید.

حالا با خیال راحت از سوژه دلخواهتان عکس بگیرید.